DOLAR

15,9580

0.26%
EURO

16,7148

-0.4%
ALTIN(gr)

931,28

0,33%
BİST 100

%
X
Kişi Başına Düşen Gelirin En Yüksek Olduğu Ülkeler

Kişi Başına Düşen Gelirin En Yüksek Olduğu Ülkeler

Kişi başına düşen gelir, temel olarak bir ülkede bir yıl boyunca kazanılan toplam paranın, kişi sayısına bölünmesiyle bulunan bir sayıdır.

ABONE OL
Nisan 18, 2022 14:56
Kişi Başına Düşen Gelirin En Yüksek Olduğu Ülkeler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kişi başına düşen gelir, temel olarak bir ülkede bir yıl boyunca kazanılan toplam paranın, kişi sayısına bölünmesiyle bulunan bir sayıdır. Ülkenin zenginliğini ortaya sürer, fakat bu her zaman tam olarak ülkedeki insanların ne derece zengin yaşadığını bilmemizi sağlamaz, sadece fikir edinmemizi sağlar. Özellikle demokratik ülkelerde kişi başına düşen gelirle asgari ücret tahmini rahatlıkla yapılabilmektedir.

Lüksemburg

Lüksemburg, dünyada kişi başına düşen gelirin en yüksek olduğu, bir diğer tabirle dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Yabancı paralar için güvenli liman olan Lüksemburg, ufak nüfusu sayesinde bu para hareketlerinden epey etkilendi ve kısa sürede zenginleşti. Paralarını saklamak üzere Lüksemburg’a gelen veya Lüksemburg’a nakit para olarak yatırım yapan zenginler, bugün Lüksemburg’da kişi başına düşen gelirin 115 bin dolar olmasını sağlamıştır. Ayrıca Lüksemburg bu zenginliğini kdv almayarak vatandaşına da yansıtır, yani Lüksemburg’da gelir vergisi dışında başka ödemeniz gereken bir vergi yoktur.

Lüksemburg

İsviçre

Yine az nüfuslu ve çok paranın girdiği ülkelerden biri.  Kişi başına düşen gelirin 86 bin dolar olduğu bu ülkede nüfus 10 milyondan daha az. Buna rağmen Türkiye ekonomisi kadar gelir üreten bir ülke. Ülkenin en büyük ihracat kaynakları, makine, ilaç ve çikolata gibi ürünler. Ülke sadece bunlarla bile gelişmiş bir ülke olabilir elbette ancak bu ülkeye önemli bir zenginlik sağlayan faktör, yabancı yatırımcıların İsviçre bankalarında tuttuğu paradır. Bu para o kadar boldur ki, İsviçreliler faiz ödemeden kredi çeker, ucuz ithal malları tüketir, fabrikalar açar yatırım yapar, yine de para olduğu gibi kalır. Çünkü ülkeye para yağıyor. Şu anda İsviçre’de faiz eksi 0,75. Bu ne demek biliyor musunuz?

İsviçre bankalarından 100 bin dolar kredi çektiğinizde bir yıl sonra ödemeniz gereken tutar 99,250 dolar. Evet, bankalarda o kadar çok para var ki, bu paraları ellerinde tutmak denetlemek için harcanan para, faizden elde ettikleri gelirden daha az. İsviçre’de yine para bolluğundan dolayı, eğer olur da birikmiş paranızı bankaya yatırıp tasarruf ederseniz, banka paranızdan ciddi bir meblağ kesecektir.

İsviçre

İrlanda

Birleşik Krallık ’ta yer alan bu ülke, 79 bin dolar gibi bir gelire sahip. Yani ülkede ortalama maaş aylık 6 bin dolardan fazla. İşçi maaşları ise 3000 dolar civarında seyretmektedir, hatta işçi yokluğundan daha fazla maaş ödeyen yerlerde var. İhracatları, ithalatlarının neredeyse iki katı olduğu için, ithalat yapmanın önü açık ister Çin’den ister Türkiye’den oldukça ucuz mal imal etmek mümkün.

İrlanda

Norveç

1900’lerde buldukları petrolle hızlı bir şekilde zenginleşmeye başladılar. Bilirsiniz, petrolün çıkarma maliyeti inanılmaz ucuzdur, 100 dolarlık petrol, 10 dolar harcanarak çıkarılır, yani %90 net kar marjı denebilir. Bu sayede petrolü olan ülkeler dehşet bir hızda gelişebilirler. Petrolden kazanıp tasarruf ettikleri parayı yatırıma ayırır ve hızlıca gelişirler.

Fakat Norveç, zamanında Hollanda’nın düştüğü hataya düşmedi. Hollanda 1960’lı yıllarda müthiş bir doğalgaz rezervi keşfetmiş ve bu doğalgaz ile hızlıca zenginleşmeye başlamıştı. Bunun sonucunda çoğu firma, mevcut işlerini yapmayıp doğalgaz üretip satmaya başlamışlardı. Bunun sonucu olarak ülkedeki doğalgaz dışı üretim düştü, bu üretimi zenginleşebildiği için ithalat ile karşıladılar bir süre, fakat ithalat her geçen gün artmaya başladı ve sonuç olarak ihracatı geçen ithalat ülkeyi krize soktu.

Norveç bu hatayı yapmadı ve bir varlık fonu kurarak petrolden gelen parayı burada biriktirmeye başladı. Biriken para, hisse senetleri, gayrimenkul ve tahvil gibi yatırımlarla değerlendirildi. Şu anda 1 trilyon doları aşan büyüklüğü ile 50 milyar dolardan fazla gelir sağlamaktadır. Şu anda Norveç’te üretim tamamen dursa bile, fondan gelen gelirle Türkiye’deki bir insandan daha fazla geliri olan bir ülke olarak faaliyetlerine devam edeceklerdir.

Norveç

ABD

320 milyonu aşkın nüfusunu refah içinde yaşatmayı başarabilen tek ülke ABD’dir. Farkındaysanız yukarıdaki ülkelerin çoğu 3-5 milyon nüfuslu ülkelerdi. Bu ülkelerin kalkınması çok kolaydır çünkü 100 milyon dolara bir fabrika açtığınızda bu fabrikanın üretimi 5 milyon insana bölüşülürken, ABD’de 100 milyon dolarlık bir fabrika yatırımı 320 milyon insana bölüşüleceği için çok büyük bir etki yaratmayacaktır.

ABD, kişi başına düşen geliri 67 bin dolar olan bir ülkedir. Asgari ücret ortalama 15 dolar / saat şeklindedir. ABD’nin bu zenginliğinin kaynağı, dünyanın en petrol üreticisi olması, savaştan uzak, komşularıyla sorunlu olmayan ve birey kültüründen geliyor olmalarıdır. Ayrıca, özgürlük, demokrasi gibi değerlerle Fransız ihtilalinden önce tanışan bir ülke olduğu için, uzun süredir gelişmiş bir ülke olarak bilinmektedir.

ABD

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.