X
Kolon Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kolon Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Sindirim sistemimizin en son kısmı olan kalın bağırsak olan adlandırdığımız bölgede oluşan hastalığa kolon kanseri adı verilir. 20 kişiden birinde görülen bu hastalık, kolonda yer alan hücrelerde görülmeye başlanır.

ABONE OL
Nisan 19, 2022 16:27
Kolon Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sindirim sistemimizin en son kısmı olan kalın bağırsak olan adlandırdığımız bölgede oluşan hastalığa kolon kanseri adı verilir. 20 kişiden birinde görülen bu hastalık, kolonda yer alan hücrelerde görülmeye başlanır.

Hiç de sayısında artış oldukça da kolonun etrafına yayılmaya başlanır. Eğer düzenli bir şekilde kontrolü yapılırsa ve erken tanı konulursa kanser hücreleri yalnızca kolonun içinde sınırlı kalabilir. Ancak eğer erkenden tanı konulmazsa kanser yakın organlara, lenf bezlerine, kan dolaşımı gerçekleştiği için bu yolla karaciğer, akciğer gibi diğer organlara da yayılır.

Bu sebepten dolayı her hastalıkta olduğu gibi kolon kanserinde de en önemli durum erken tanının yapılmasıdır. Çünkü sindirim sistemi ile ilgili kanserlerde erkenden tanı konulduğu zaman bu hastalıklardan erkenden kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Kolon Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kolon kanserinin belirli bir görülme yaşı yoktur. Her yaşta görülebilir. Ancak yine de ortalama olarak görülen yaşlar 65 yaştır. Sebebi hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenmedir. Kolon kanseri pek çok faktörün ya da yalnızca bir faktörün olması ile oluşabilir.

Bu faktörler genetik ya da çevresel faktörler olabilir. Eğer ailesinde kanser vakası bulunan kişiler varsa bu hastalığa yakalanma riski olduğunu bilmeli ve 40 ile 50 yaşlarından itibaren düzenlik olarak tarama yaptırmalıdır.

Kolon kanserine sebep olan faktörler başlıca şöyledir;

 • Yaşın ilerlemesi
 • Bağırsak içinde poliplerin oluşması
 • İşlenmiş ve hayvansal gıdaların aşırı türetilmesi. Meyve ve sebzenin de bunun aksine az tüketilmesi.
 • Sigara kullanımı
 • Ailede kolon kanseri hastalığı olan birinin olması
 • Bağırsak iltihabı hastalığına sahip olmak
 • Kadın kanserleri. Örneğin meme, yumurtalık, rahim kanserleri.
 • Hareketsiz yaşam tarzı

Tüm bunlarla birlikte yüksek kaloriye sahip olan, lif yönünden fakir, kızarmış ve konserve olan besinler bağırsak fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiler

Kolon kanserinin belirtileri arasında uzun süreli ishal ve kabızlık, büyük abdestte incelme, anüsten ve büyük abdestten kan gelmesi gibi durumlardır. Bununla birlikte bağırsakların yeterince boşalmamış olması hissi hissedilebilir. Dışkı yaparken güçlük çekilebilir. Dışkı yaparken ağrı hissetme, kusma ve sebebi belli olmayan kilo kayıpları belirtiler arasındadır. Kolon kanserinin ilerleyen safhalarında karında şişlik ve ağrı oluşur.

Kolon Kanseri bağırsaktaki konumuna göre farklı şekilde belirtiler gösterebilir. Eğer bağırsağın sağ tarafında kolon kanseri oluşmuşsa burada bağırsak daha geniş olduğu için halsizlik, kansızlık, iştahsızlık ve karın ağrısı gibi belirtiler görülür. Bağırsağın sol tarafında oluşan hastalıkta ise tümör daha dar bir

alanda olduğu için dışkıda incelme, kanama, dışkı düzeninde değişme gibi belirtiler meydana gelir. Hastalığın ilerlemesine izin vermeden kolon kanseri tanısı konulması durumunda yaşam şansı büyük bir oranda artar. Erkenden tanı konulabilmesi için kolon kanserinin belirtilerini takip etmek büyük önem kazanır.

Kolon Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kolon kanserinin tüm evreleri kolon ve rektum kanserinin tedavisi, cerrahi yöntemlerle gerçekleştirilir. Tümörün kolon ve rektumda yerleştiği yere, boyutuna, evresine, hastanın tümör komplikasyonlarına bağlı olarak tedavinin şeklinde değişiklik görülebilmektedir. Oluşan küçük rektum tümörlerinde anüs yolu ile tümörlü kısım kesilir ve çıkartılabilir. Bu yönteme lokal eksizyon adı verilir.

Tümörün yerleşim yeri dikkate alınarak kalım bağırsağın yalnızca bir bölümünün ya da tamamının ve rektumun bir bölümünün ya da tamamının kesilip çıkarılmasına da rezeksiyon adı verilir. Bu cerrahi işlemde bağırsak ile birlikte komşuluğundaki lenf düğümleri de çıkartılıyor. Eğer tümör komşu organlara da yayılmışsa cerrahi operasyon esnasında bu organlar da çıkartılıyor. Bağırsak çıkarıldıktan sonra bağırsakta geriye kalan sağlıklı bağırsak kısımları karşı karşıya getiriliyor ve dikiliyor. Kolon kanserinde III. ve IV. evrede olan hastaların ameliyatlarından önce ya da sonra tedavilerine kemoterapi veya radyoterapi eklenmesi gerekiyor.

Kolon Kanseri Sağkalım Süresi

Kolon kanserinde genel sağkalım oranları altı aylık %93, on iki aylık %87,3, yirmi dört aylık %76,3, otuz altı aylık %71,5 olarak belirlenmiştir. Ne kadar ileri yaşlarda görülen hastalık olsa da genç yaşlarda da görülebilmektedir.

Kolon Kanseri Tedavi Seçenekleri

Kolon ve rektum kanserleri farklı yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Cerrahi, kemoterapi, ilaç tedavisi ve radyoterapi, ışın tedavisi gibi yöntemler kolon kanseri tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerdir. Kolon ve rektum kanseri tedavisi için planlama yapılmadan önce hastanın genel durumu ve hastalığın yaygınlığının ne kadar olduğunun belirlenmesi oldukça önemlidir.

Kolon Kanseri Teşhis Yöntemleri

 • Kolon kanserinin erkenden teşhis edilebilmesi için yapılan testler vardır. Bunlar;
 • Kolonoskopi,
 • Dışkıda gizli kan bakılması,
 • Bilgisayarlı tomografi (BT) kolonografisi,
 • Fleksible sigmoidoskopi,
 • Dışkıda DNA testleri

Kolon Kanserinden Korunma Yöntemleri

Kolon kanserinden korunmak için sağlıklı beslenmek, sigara ve alkolden uzak durmak, kilo durumunu kontrol altında tutmak, düzenli spor yapmak, kolonoskopi yapmayı ihmal etmemek, vücuttaki kalsiyum ve d vitamini oranına dikkat etmek, stresten uzak durmak sayesinde kolon kanserinden korunma sağlanabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.