X
Prostat Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat Kanseri erkeklerde en çok görülen kanser türleri arasında yer almaktadır. Kanser sebebi ile ölüm için de ikinci sırada yer alan bir kanser türüdür.

ABONE OL
Nisan 20, 2022 05:59
Prostat Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Prostat Kanseri erkeklerde en çok görülen kanser türleri arasında yer almaktadır. Kanser sebebi ile ölüm için de ikinci sırada yer alan bir kanser türüdür. Prostat erkeklerde bulunan ve ceviz büyüklüğünde olan mesanenin altında yer alan üremek için faaliyet gösteren bir organdır. Prostat dokusunu oluşturan hücrelerin normalin dışında seyir göstermesi sonucu meydana gelen bir kanser türüdür.

Kanser prostatın yalnızca bir kısmında ya da birden çok kısmında oluşabilir. Genel olarak 65 yaşının üzerinde olan bireylerde bu hastalık görülmeye başlanır. Kimi zaman erken dönemlerinde olan bu hastalık belirti vermeyebilir. Ancak tedavi edilmediği zaman büyür ve idrar kanalına baskı yapar. Bu durum sonucunda da kişilerde idrar yapma sorunları meydana gelir.

Eğer teşhisi konulup tedavisi yapılmazsa kanserli dokular prostatta kalmayıp etraftaki dokulara da yayılabilir. Prostat Kanserinin tedavi edilebilmesi için ilk olarak tümörün derecesine ve evresine bakılır. Eğer kişide prostat kanserine saptanırsa patolog tarafından kanserli dokunun değerlendirilmesi yapılır. Düşük derecede ise tümör yavaş büyüyecek ve yayılma riski az olacak demektir.

Prostat Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer yüksek derecede ise tümör hızlı büyüyecek ve yayılma riski de yüksek olacak demektir. Prostat kanserinde evreler tümörün ne kadar yayıldığına göre belirlenir. Evrelerde dikkat edilen noktalar şunlardır.

 • Tümörün boyutu
 • Tümörün prostatın içindeki dokulara ya da çevresindeki dokulara ne kadar yayıldığı
 • Kanserin lenf nodlarına yayılıp yayılmama durumu
 • Vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığına bakılır.
 1. Evrede tümör yalnızca prostat içindedir ve küçüktür. Sıçrama ya da yayılma durumu söz konusu değildir. Derecesi de düşüktür.
 2. Evrede tümör prostatın içerisinde ilerlemiştir ancak çevresine yayılmamıştır. MR ile tespit edilebilir derecededir. Sıçrama ya da yayılma durumu yoktur.
 3. Evrede tümör prostat kapsülünün ilerisine sperm kesesi gibi dokulara kadar yayılmış olur. Sıçrama ya da yayılma yoktur.
 4. Evrede ise kanser prostatın çevresinde bulunan diğer dokulara kadar yayılmış olur.

Prostat Kanserinin nedenleri arasında en önemli riskler yaş ve aile öyküsüdür. Yaş ilerledikçe kanserin görülme sıklığı da artar. 70 yaşının üzerinde olan erkeklerde %50 görülme oranına sahiptir. 90 yaş ve üzerindeki erkeklerde ise hemen hemen hepsinde görülür.

Bu sebepten dolayı erkenden teşhisinin yapılabilmesi için 50 yaşının üzerindeki erkek bireylerin prostat kanseri taraması yaptırması önerilir. Eğer diğer aile üyelerinde prostat kanseri görülmüşse kansere yakalanma riski de artar. Bununla birlikte obezite, sigara kullanımı gibi faktörler de prostat kanseri için risk yaratır. Prostat Kanseri genellikle belirti vermeden gelişen bir kanser türüdür. Ancak bazı belirtileri vardır. Bunlar;

 • İdrar yaparken yanma hissi
 • Zorlanma ve idrarda kanama oluşumu
 • Semende kanama görülmesi
 • İleri evrede kemik metasazları, buna bağlı kemik ağrıları ve kırıklar

Tedavisinde ve teşhisinde gecikme yaşanırsa ilerleme gösteren bir kanser türüdür. Prostat kanserinde hastanın durumuna göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Eğer hastalık erken evrelerde ise genelde tedavi yerine takibi yapılır. Prostat kanserinde en etkili ve yaygın tedavi yöntemi ise cerrahi tedavidir. Robotik, laparoskopik ve açık cerrahi yöntemler kullanılabilir.

Prostat Kanseri Sağkalım Süresi

Tüm evrelerine bakıldığı zaman 5 yıllık sağ kalım oranı %100 kadar olabilmektedir. 10 yıllık sağ kalım oranı i%98’dir. 15 yıllık sağ kalım oranı ise %95’dir.

Prostat Kanseri Tedavi Seçenekleri

Genel olarak robotik, laparoskopik ve açık cerrahi gibi yöntemler kullanılır. Erken evrede olan prostat kanseri için tercih edilen ameliyat yöntemi

laparoskopitir. Bununla birlikte erken evrede prostat ışın tedavisi yani radyoterapi de bazı hastalar için uygun bir tedavi yöntemi olabilmektedir. Laparoskopik cerrahi sayesinde hasta konforlu bir ameliyat süreci geçirir. Ayrıca kanserin kontrol altına alınması için de yüksek başarı sağlar. Küçük delikler açılarak yapılan bu ameliyat sonrasında hastanın ağrı durumu az olur. Kısa bir süre içerisinde günlük aktivitelerine geri dönebilir. Tanısı ve tedavisi için yapılmış olan büyük gelişmeler sayesinde bu kanser türü korkulacak bir hastalık olmaktan çıkmıştır.

Prostat Kanseri Teşhis Yöntemleri

Prostat Kanserinin teşhisinin yapılabilmesi konusunda erken teşhisi için Prostat Spesifik Antijen (PSA) adındaki protein seviyesini ölçen kan testi yapılır. Dijital muayene yapılır ve transrektal yani makattan ultrason yöntemleri uygulanabilir.

Prostat Kanseri Korunma Yöntemleri

Prostat kanserinden korunmak için gün içerisinde öğünlerde sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek önemlidir. Bununla birlikte şeker ve beyaz un içeriği yüksek olan besinlerden de uzak durulması gerekir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.