X

Tapu Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

ABONE OL
Benzer Videolar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tapu kaydı sorgulama, tapu kaydı sorgulama nasıl yapılır? Tapu kaydı sorgulama E-devletten yapılır mı? Sorularınızın cevabını bulacağınız yazımıza hoş geldiniz. Bu makalemizde tapu bu soruların hepsine cevap bulmaya çalışacağız.

Bireyler, e-Devlet üzerinden Sertifika Tescil Sorgulama Sürecini kullanarak tescilli varlıklara erişme veya almak istedikleri sahiplik belgesini sorgulama hakkına sahiptir. Tapu sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden yapılabileceği gibi tapu ve kadastro bilgi sistemi üzerinden de yapılabilmektedir.

İnternetten Tapu Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Eğer internet üzerinden tapu kaydı sorgulaması nasıl yapılır? Sorusuna cevap arıyorsanız aşağıdaki maddeleri dikkatlice okuyunuz.

 • E-Devlet sistemi üzerinden online olarak tapu belgesi talep edilebilmektedir.
 • E-Devlet sisteminde kayıtlı sertifika bilgileri dileyen herkes tarafından görüntülenebilir.
 • E-Devlet resmi internet sitesinden sisteme giriş yaparak gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Öncesinde sadece kamu kurumlarında mümkün olan bu işlemin online olarak tamamlanabiliyor olması, bugün ev almak isteyen vatandaşlar için oldukça uygun.
 • Tapu bilgisi için kullanılabilen bir diğer yöntem ise TKGM parsel sorgulama uygulamasıdır. Bu uygulamanın adres bilgileri bölümüne parsel ve ada bilgilerini girerek mülkiyet belgesi detaylarına ulaşabilirsiniz.
 • Bir parselin veya varlığın coğrafi konumu, yapı yoğunluğu, ruhsat ve imar bilgilerini bulmak için Parsel Sorgulama uygulamasını kullanarak ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz.

E-Devletten Tapu Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

E-Devlet üzerinden yapılabilmekte olan tapu kaydı sorgulaması nasıl yapılmaktadır? Sorusu son zamanlarda özellikle sıklıkla internet dünyasında araştırılmaktadır-Devlet aracılığıyla pasta parsel sorgulaması üzerine bilinmesi gerekenleri sizler için sıraladık.

 • Sisteme giriş için T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi yeterlidir. Arsa ve arazi sorgulama gibi birçok işlem istenilen bilgiler kullanılarak e-Devlet TAKBİS sistemine giriş yapılarak kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.
 • Eğer e-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek e-devlet şifresi alabilirsiniz.
 • www.turkiye.gov.tr ​​adresinden sisteme giriş yaptıktan sonra arama motoruna tapu sertifikası bilgilerini girerek ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.
 • Açılan sayfada “tapu bilgilerini sorgula” butonuna tıklayarak gerekli evrakları listeleyiniz.
 • Bu gibi durumlarda ekranda sertifika bilgileri görüntülenecektir. Mülk kaydı, mülk detayları, muhtıra, beyanname, rehin, irtifak hakkı vb. gibi bilgilere erişim sağlanmaktadır.
 • Ekranda bir uyarı görüntülenir. E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapıldığında bir kişiye ait olmayan tapu bilgisi bulunur ise en yakın tapu dairesine bildirmeniz gerekmektedir.
 • Hatalar varsa bunlar düzeltilecektir. Bu gibi durumlarda Tapu ve Kadastro Hizmet Hattı ALO181’den de bilgi alınabilir.

Web Tapu Üzerinden Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

Web tapu üzerinden tapu kaydı sorgulaması nasıl yapılmaktadır? Şahsınıza ait olan tapu bilgilerinizi bir web sertifikası üzerinden kolayca sorgulayabilirsiniz. Web Tapu platformuna giriş yapmanın iki farklı yolu vardır. Bir e-devlet şifreniz varsa, e-devlet verilerinizi kullanarak giriş yapabilirsiniz. Bu sıklıkla tercih edilen en popüler yöntemdir. Bir diğer yol ise Web Tapu kullanıcı bilgileriniz varsa, bu bilgileri kullanarak da oturum açabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.